Vishay/Dale RNC60H1022BPRE6
RNC60H1022BPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1022BPRE6
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1022BPRE6.pdf
Availability of RNC60H1022BPRE6
QUANTITY
RNC60H1022BPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1022BPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1022BPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1022BPRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1022BPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1022BPRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1022BPRE6
BOX ABS GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 37POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
QKE HEADER datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 140MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PES M18 400MM NO AC datasheet.pdf