Vishay/Dale RNC60H1022FSR36
RNC60H1022FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1022FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1022FSR36.pdf
Availability of RNC60H1022FSR36
QUANTITY
RNC60H1022FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1022FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1022FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1022FSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1022FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1022FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1022FSR36
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC UART DUAL SOT187-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
2 PACK OF 250 MHZ PASSIVE PROBE datasheet.pdf