Vishay/Dale RNC60H1022FSR36
RNC60H1022FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1022FSR36
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1022FSR36.pdf
Availability of RNC60H1022FSR36
QUANTITY
RNC60H1022FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1022FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1022FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1022FSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1022FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1022FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1022FSR36
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG62A 22AWG 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf