Vishay/Dale RNC60H1023BSBSL
RNC60H1023BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1023BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1023BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1023BSBSL
QUANTITY
RNC60H1023BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1023BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1023BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1023BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1023BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1023BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1023BSBSL
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 650 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf