Vishay/Dale RNC60H1023FSRE6
RNC60H1023FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1023FSRE6
Brief Description
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1023FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1023FSRE6
QUANTITY
RNC60H1023FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1023FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1023FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1023FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1023FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1023FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1023FSRE6
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 011 datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 21CKT datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 25ppm 6pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf