Vishay/Dale RNC60H1042DSBSL
RNC60H1042DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1042DSBSL
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1042DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1042DSBSL
QUANTITY
RNC60H1042DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1042DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1042DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1042DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1042DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1042DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1042DSBSL
POT 250K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
KIT BASIC STAMP 2 OEM MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 240MA SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf