Vishay/Dale RNC60H1043DSB14
RNC60H1043DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1043DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 104K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1043DSB14.pdf
Availability of RNC60H1043DSB14
QUANTITY
RNC60H1043DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1043DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1043DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1043DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1043DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1043DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1043DSB14
RES 143K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf