Vishay/Dale RNC60H1043DSB14
RNC60H1043DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1043DSB14
Brief Description
RES 104K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1043DSB14.pdf
Availability of RNC60H1043DSB14
QUANTITY
RNC60H1043DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1043DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1043DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1043DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1043DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1043DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1043DSB14
IDC CABLE - MKC20A/MC20G/X datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40F/MDM40H datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMB datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf