Vishay/Dale RNC60H1043DSRE6
RNC60H1043DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1043DSRE6
Brief Description
RES 104K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1043DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1043DSRE6
QUANTITY
RNC60H1043DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1043DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1043DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1043DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1043DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1043DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1043DSRE6
BOX ABS BLACK 1.97"L X 1.38"W datasheet.pdf
OSC VCXO 24.704MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W CARBON R-LOG datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
KIT EVAL PROTOTYPING CS2300-CP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
IC CLOCK CK505 PCIE GEN2 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf