Vishay/Dale RNC60H1051BSRSL
RNC60H1051BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1051BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1051BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1051BSRSL
QUANTITY
RNC60H1051BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1051BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1051BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1051BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1051BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1051BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1051BSRSL
DSUB CABL-AFM37G/ AE37M / X datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 95DEG C NC 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LED ASSY 3MM VERT GRN DIFF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 178MA 12.5 OHM datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14TSSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf