Vishay/Dale RNC60H1052DSBSL
RNC60H1052DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1052DSBSL
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1052DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1052DSBSL
QUANTITY
RNC60H1052DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1052DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1052DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1052DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1052DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1052DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1052DSBSL
FIXED IND 1UH 2.9A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.1A 67 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf