Vishay/Dale RNC60H1052DSRE6
RNC60H1052DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1052DSRE6
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1052DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1052DSRE6
QUANTITY
RNC60H1052DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1052DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1052DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1052DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1052DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1052DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1052DSRE6
RECTIFIER BRIDGE 6A 1000V PB-6 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BARREL ASSEMBLY datasheet.pdf
SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf