Vishay/Dale RNC60H1052DSRSL
RNC60H1052DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1052DSRSL
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1052DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1052DSRSL
QUANTITY
RNC60H1052DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1052DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1052DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1052DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1052DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1052DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1052DSRSL
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MIXR 1575.42MHZ DWNCONV 36QFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM BTH 8X TNCM datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 55W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf