Vishay/Dale RNC60H1053DSB14
RNC60H1053DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1053DSB14
Brief Description
RES 105K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1053DSB14.pdf
Availability of RNC60H1053DSB14
QUANTITY
RNC60H1053DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1053DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1053DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1053DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1053DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1053DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1053DSB14
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER 20DSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS PIP VERT 30AU datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf