Vishay/Dale RNC60H1053FSB14
RNC60H1053FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1053FSB14
Brief Description
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1053FSB14.pdf
Availability of RNC60H1053FSB14
QUANTITY
RNC60H1053FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1053FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1053FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1053FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1053FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1053FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1053FSB14
IC DGTL POT 10K 2CH 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A SOT89 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT SMT CLIP datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 110MA 15 OHM TH datasheet.pdf
RES 62 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 12POS datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf