Vishay/Dale RNC60H1053FSRSL
RNC60H1053FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1053FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1053FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1053FSRSL
QUANTITY
RNC60H1053FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1053FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1053FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1053FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1053FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1053FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1053FSRSL
LED 7-SEG .4" 3DGT SUPER RED CC datasheet.pdf
IC TXRX RF 2.4GHZ FLSH 32K 71LGA datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 600A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
42U EIA TAPPED 10-32 RAILS PAIR datasheet.pdf
IC PCIE SW 24LANE 2PORT 420SBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf