Vishay/Dale RNC60H1054DSRSL
RNC60H1054DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1054DSRSL
Brief Description
RES 1.05M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1054DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1054DSRSL
QUANTITY
RNC60H1054DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1054DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1054DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1054DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1054DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1054DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1054DSRSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.05A 115 MOHM datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50T/MC50F/MDM50T datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 21POS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 27POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC CTRLR CAP CHARGER 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf