Vishay/Dale RNC60H1061BSBSL
RNC60H1061BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1061BSBSL
Brief Description
RES 1.06K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1061BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1061BSBSL
QUANTITY
RNC60H1061BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1061BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1061BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1061BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1061BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1061BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1061BSBSL
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB NMO BK datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf