Vishay/Dale RNC60H1061BSRE6
RNC60H1061BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1061BSRE6
Brief Description
RES 1.06K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1061BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1061BSRE6
QUANTITY
RNC60H1061BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1061BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1061BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1061BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1061BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1061BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1061BSRE6
FUSE CLIP CARTRIDGE 15A PCB datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT SERIAL W/REF 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN MINI-JUMP SHUNT 2POS ..100" datasheet.pdf
1/4" DRIVE EXTENSION BAR 5.9" datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T5 592NM 14V YLW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf