Vishay/Dale RNC60H1063DSRSL
RNC60H1063DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1063DSRSL
Brief Description
RES 106K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1063DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1063DSRSL
QUANTITY
RNC60H1063DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1063DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1063DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)106k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1063DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1063DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1063DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1063DSRSL
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 1.160" (29.46mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CONN TERM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 58W TO-3PF datasheet.pdf