Vishay/Dale RNC60H1072BSRSL
RNC60H1072BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1072BSRSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1072BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1072BSRSL
QUANTITY
RNC60H1072BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1072BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1072BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1072BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1072BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1072BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1072BSRSL
CONN EDGE DUAL 1MM R/A 100 POS datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.6KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
SMD VARISTOR 12PF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf