Vishay/Dale RNC60H10R0BRB14
RNC60H10R0BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R0BRB14
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R0BRB14.pdf
Availability of RNC60H10R0BRB14
QUANTITY
RNC60H10R0BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R0BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R0BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R0BRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R0BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R0BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H10R0BRB14
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 103MM datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK VERT 11 CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
IC FLASH datasheet.pdf
PCIE PRESS FIT datasheet.pdf
192 kHz Digital Audio Interface Transmitter IC datasheet.pdf