Vishay/Dale RNC60H10R0DSB14
RNC60H10R0DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R0DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R0DSB14.pdf
Availability of RNC60H10R0DSB14
QUANTITY
RNC60H10R0DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R0DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R0DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R0DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R0DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R0DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H10R0DSB14
CAP FILM 0.012UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 9.1VWM 17.3VC SC74-6 datasheet.pdf
MICRO TIM GH10P KPL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
33 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 305MA 1.6 OHM datasheet.pdf
GOLDEN DRAGON PLUS DEEP BLUE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2A SOT363 datasheet.pdf
CBL GRP 8.0-10.5 MM CD M16X1.5 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf