Vishay/Dale RNC60H10R0DSB14
RNC60H10R0DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R0DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R0DSB14.pdf
Availability of RNC60H10R0DSB14
QUANTITY
RNC60H10R0DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R0DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R0DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R0DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R0DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R0DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H10R0DSB14
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT SCREWDR .093" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.52 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
EVAL BOARD UPG2176T5N datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME BLK AU 8C datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 330 OHM 18DRT datasheet.pdf