Vishay/Dale RNC60H10R7FRB14
RNC60H10R7FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R7FRB14
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R7FRB14.pdf
Availability of RNC60H10R7FRB14
QUANTITY
RNC60H10R7FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R7FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R7FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R7FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R7FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R7FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H10R7FRB14
IC AMP POST 5/3.3V TTL SD 10MSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLE POWER CTRLR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 14POS CBL MNT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V OUT 1W datasheet.pdf
HEATSINK 40X38X10MM PEM datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 144MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 90POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf