Vishay/Dale RNC60H10R7FSRSL
RNC60H10R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R7FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R7FSRSL.pdf
Availability of RNC60H10R7FSRSL
QUANTITY
RNC60H10R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R7FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R7FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R7FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H10R7FSRSL
CAP CER 15PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/04/180 3.5 BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 30MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf