Vishay/Dale RNC60H1100DSRSL
RNC60H1100DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1100DSRSL
Brief Description
RES 110 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1100DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1100DSRSL
QUANTITY
RNC60H1100DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1100DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1100DSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1100DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1100DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1100DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1100DSRSL
FIXED IND 12UH 2.8A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2389-16 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 WW 100POS datasheet.pdf