Vishay/Dale RNC60H1101DSB14
RNC60H1101DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1101DSB14
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1101DSB14.pdf
Availability of RNC60H1101DSB14
QUANTITY
RNC60H1101DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1101DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1101DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1101DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1101DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1101DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1101DSB14
DIODE SCHOTTKY 45V 18A D2PAK datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SLEEVING 1/4" NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 4PR 6COL VERT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 4.83MM datasheet.pdf
RES 825 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
EVAL MODULE 2 FOR TCS3414 datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf