Vishay/Dale RNC60H1101DSRSL
RNC60H1101DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1101DSRSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1101DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1101DSRSL
QUANTITY
RNC60H1101DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1101DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1101DSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1101DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1101DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1101DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1101DSRSL
CONN PLUG 6POS AWG26STRAIGHT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL 100PC datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RACK ROOF KIT CONN SRCABLELADDER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HDM 5SMPR055F070O G datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf