Vishay/Dale RNC60H1101FSB14
RNC60H1101FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1101FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1101FSB14.pdf
Availability of RNC60H1101FSB14
QUANTITY
RNC60H1101FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1101FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1101FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1101FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1101FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1101FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1101FSB14
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 S STEEL 5/8" datasheet.pdf
RES 10K OHM 25W 1% TO220 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 300V 5A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 5W SMBJ datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 8COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf