Vishay/Dale RNC60H1102DSB14
RNC60H1102DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1102DSB14
Brief Description
RES 11K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1102DSB14.pdf
Availability of RNC60H1102DSB14
QUANTITY
RNC60H1102DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1102DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1102DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1102DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1102DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1102DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1102DSB14
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE MOD 275A 1000V BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf