Vishay/Dale RNC60H1102FRBSL
RNC60H1102FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1102FRBSL
Brief Description
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1102FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1102FRBSL
QUANTITY
RNC60H1102FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1102FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1102FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1102FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1102FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1102FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1102FRBSL
CONN SMA JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK OSMP 50 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO214AA datasheet.pdf
RES 510 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 32-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf