Vishay/Dale RNC60H1103BSBSL
RNC60H1103BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1103BSBSL
Brief Description
RES 110K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1103BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1103BSBSL
QUANTITY
RNC60H1103BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1103BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1103BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1103BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1103BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1103BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1103BSBSL
IC CONFIG SEEPROM 512K 20PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 60PS DL T/H 15AU datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 22VC SOT26 datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 33MH 1A VERT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
POWER ENTRY DUAL FUSED 3A PIN datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf