Vishay/Dale RNC60H1103BSRE6
RNC60H1103BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1103BSRE6
Brief Description
RES 110K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1103BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1103BSRE6
QUANTITY
RNC60H1103BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1103BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1103BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1103BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1103BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1103BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1103BSRE6
SWITCH DIP 10POS RA SEAL GOLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PECL-CMOS CONVERTER 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 115MA 5.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 3.5A datasheet.pdf