Vishay/Dale RNC60H1103BSRSL
RNC60H1103BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1103BSRSL
Brief Description
RES 110K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1103BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1103BSRSL
QUANTITY
RNC60H1103BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1103BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1103BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1103BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1103BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1103BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1103BSRSL
RES SMD 649K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR/PWM 30DIP datasheet.pdf
FLASH SD-ET 4GB SLC IND datasheet.pdf
2MMHM HDR ASY,12R SEL/LD 144P datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf