Vishay/Dale RNC60H1103FPB14
RNC60H1103FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1103FPB14
Brief Description
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1103FPB14.pdf
Availability of RNC60H1103FPB14
QUANTITY
RNC60H1103FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1103FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1103FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1103FPB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1103FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1103FPB14 Details Description
Related parts for RNC60H1103FPB14
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0605 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
RES 10.754K OHM 1/2W 0.01% RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/10W 0201 datasheet.pdf