Vishay/Dale RNC60H1103FRB14
RNC60H1103FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1103FRB14
Brief Description
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1103FRB14.pdf
Availability of RNC60H1103FRB14
QUANTITY
RNC60H1103FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1103FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1103FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1103FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1103FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1103FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1103FRB14
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
ENCODER 11MM ROTARY SW TOP ADJ datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 372MA 1.44 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
AQH SSR NON-ZERO-CROSS 0.3A datasheet.pdf