Vishay/Dale RNC60H1111DSBSL
RNC60H1111DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1111DSBSL
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1111DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1111DSBSL
QUANTITY
RNC60H1111DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1111DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1111DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1111DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1111DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1111DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1111DSBSL
RES SMD 178K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
XFRMR CURR 30A 1:750 VRT datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
120 VT RC BD BD 30AU 95ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf