Vishay/Dale RNC60H1131FSB14
RNC60H1131FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1131FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1131FSB14.pdf
Availability of RNC60H1131FSB14
QUANTITY
RNC60H1131FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1131FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1131FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1131FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1131FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1131FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1131FSB14
IC INVERTER HEX SCHMITT 14DQFN datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 40POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN JACK STEREO 5POS 3.5MM PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 8POS TIN datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf