Vishay/Dale RNC60H1131FSB14
RNC60H1131FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1131FSB14
Brief Description
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1131FSB14.pdf
Availability of RNC60H1131FSB14
QUANTITY
RNC60H1131FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1131FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1131FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1131FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1131FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1131FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1131FSB14
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CSTR,STR,BF datasheet.pdf
THERMAL PAD 2500S20 8X16" 0.040" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf