Vishay/Dale RNC60H1132FMRSL
RNC60H1132FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1132FMRSL
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1132FMRSL.pdf
Availability of RNC60H1132FMRSL
QUANTITY
RNC60H1132FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1132FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1132FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1132FMRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1132FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1132FMRSL Details Description
Related parts for RNC60H1132FMRSL
SWITCH THUMBWHEEL DEC BLK MATTE datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250VAC SL 1808 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 10POS FOR 2MM SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
INPUT FILTER 5.5KW 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf