Vishay/Dale RNC60H1133BSB14
RNC60H1133BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1133BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1133BSB14.pdf
Availability of RNC60H1133BSB14
QUANTITY
RNC60H1133BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1133BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1133BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)113k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1133BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1133BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1133BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1133BSB14
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN HS 5V 32HTSSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
SAFETY MAT 750X300MM datasheet.pdf
ACCES. SPECIAL CABLE CLAMP EMC M datasheet.pdf
IC GEN BIO SENSOR OESIP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf