Vishay/Dale RNC60H1134FRB14
RNC60H1134FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1134FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.13M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1134FRB14.pdf
Availability of RNC60H1134FRB14
QUANTITY
RNC60H1134FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1134FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1134FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1134FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1134FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1134FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1134FRB14
JUMPER-H1502TR/A3048L/X 2" datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 7POS .100" SINGLE datasheet.pdf
IC PLL CLOCK MULTIPLIER 24-QSOP datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/16 X 3/4" datasheet.pdf
IC EEPROM 2048BIT 97PF SAWN WAFR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 76MM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 4.15 OHM TH datasheet.pdf