Vishay/Dale RNC60H1141DSRSL
RNC60H1141DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1141DSRSL
Brief Description
RES 1.14K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1141DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1141DSRSL
QUANTITY
RNC60H1141DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1141DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1141DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.14k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1141DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1141DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1141DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1141DSRSL
CONN HEADER 34POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 2S FIN datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 212.5 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 460NM ROY BLU SMD datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf