Vishay/Dale RNC60H1142BSBSL
RNC60H1142BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1142BSBSL
Brief Description
RES 11.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1142BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1142BSBSL
QUANTITY
RNC60H1142BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1142BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1142BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1142BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1142BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1142BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1142BSBSL
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1000V 15A GBU datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC 2-WIRE FG W/MODEL GAUGE 8TDFN datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 8MM datasheet.pdf
PUSH BUTTON SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf