Vishay/Dale RNC60H1150BSB14
RNC60H1150BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1150BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1150BSB14.pdf
Availability of RNC60H1150BSB14
QUANTITY
RNC60H1150BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1150BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1150BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1150BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1150BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1150BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1150BSB14
IC OPAMP JFET 5MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RSM 8 120VAC DPDT SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP PCB datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf