Vishay/Dale RNC60H1151BSRSL
RNC60H1151BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1151BSRSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1151BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1151BSRSL
QUANTITY
RNC60H1151BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1151BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1151BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1151BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1151BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1151BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1151BSRSL
IC DECODR/DVR LED 4DIGIT 40-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER RF1/RF2 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL BLUETOOTH PIC/DSPIC datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 8POS TIN datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf