Vishay/Dale RNC60H1151DSB14
RNC60H1151DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1151DSB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1151DSB14.pdf
Availability of RNC60H1151DSB14
QUANTITY
RNC60H1151DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1151DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1151DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1151DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1151DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1151DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1151DSB14
PCB COPPER CLAD POS 4.5X7"1 SIDE datasheet.pdf
CONN RECEPT 55 + 3 POWER TYPE M datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 38.88MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR OPTIC RED NPN 12-24VDC QD datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf