Vishay/Dale RNC60H1152BSB14
RNC60H1152BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1152BSB14
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1152BSB14.pdf
Availability of RNC60H1152BSB14
QUANTITY
RNC60H1152BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1152BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1152BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1152BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1152BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1152BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1152BSB14
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIGITAL POL 15A, VERT, SMT datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf