Vishay/Dale RNC60H1154DSRSL
RNC60H1154DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1154DSRSL
Brief Description
RES 1.15M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1154DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1154DSRSL
QUANTITY
RNC60H1154DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1154DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1154DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1154DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1154DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1154DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1154DSRSL
HOOK-UP STRND 28AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4 POLE 12 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 60mA 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf